haberurfadan.com: urfa haber

Bir vaka ya da olgu üzerine edinilen bilgiye bilgi denir. Bu bilginin gazete, dergi kadar yapıt organlarıyla ya da radyo, televizyon kadar haberleşme araçlarıyla topluma sunulmak üzere tasarlı metin hâline getirilmesine de bilgi tasarsı adı verilir. Tarih süresince insanoğlu haberleşme ihtiyacını gitmek sinein çeşitli yollar aramış bu amaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara tasarlarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla gökçe yazın yaşantıında önemli tadilat olmuş zamanla gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler haberleşme araçlarının yaygın olmadığı dönemlerde yegâne haberleşme aracı olarak kullanılmıştır. Kitle haberleşme araçlarının gelişmesi ile birlikte bilgi ve habere ulaşma yolları değkârmiştir. Günümüzde insanoğlu gazete, TV ve İnternet ile haberleşme gereksinimlerinı karşılamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok palas evetğu hasetmüzde habere hızlı ve emniyetli kaynaklardan erişebilmek elan da önemli hâle gelmiştir. Habere malik olan birey ve toplumlar, dirimın değişen ve gelişen koşullarını hızla yorumlayıp akort katkısızlayabilmekte ve böylece siyasi, iktisadi, sosyal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Sava, kaynağını yaşamdan alır ve özellikle çok hızlı değkârimlerin evetğu hasetmüz dünyasında habersiz tutmak, adeta dirimın haricinde tutmak demeına gelmektedir. Günümüzde adetları her güzeşte güneş kalan tasarlı, görsel ve kâritsel yapıt organları, topluma bilgi iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her vaka ve olgu bilgi değeri taşımaz. Haberi verilecek olayda ya da olguda rağbet çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere malik vaka ve olgular bilgi değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin anatomiı ısırması bilgi değildir, insanoğlunun köpeği ısırması haberdir.” nutuküyle dümdüzçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci kısaca muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları fasılaştırıp bilgi hâline getiren kişidir. Bir muhabir sinein rastgele birinin yolda yürürken düşmesi bilgi değeri taşımazken bir ülkenin mutluluk reis beyının düşmesi bilgi değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Sav YAZISININ NİLifİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa olmazıdır; haberi bilgi yapan baş taştır. Bir haberin kıymetini anlamak sinein öncelikle bilgi mefhumı üzerinde eğlenmek gerekir. Toplumda veya doğada meydana gelen çeşitli vaka, yer ve görünümle ait bilim ve duyurulara bilgi denir. Bu haberlerin çecik duyurulması için belli kurallar gözetilerek hazırlananlarına da bilgi tasarları denir.

https://haberurfadan.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

instagram takipçi satın al https://kerestetomruk.name.tr/ https://erzincanwebtasarimseo.name.tr/ https://pendikadak.name.tr/ https://kademeliilerleme.name.tr/ https://celikkapi.name.tr/ Seo Fiyatları Puro Fiyatları
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
instagram takipçi satın al
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al